ConveyThis

Szkolenia

PŁASZCZ ŚCIĘGNISTO-MIĘŚNIOWY

Jeden dzień – maksimum korzyści. Intensywny kurs obejmujący zajęcia praktyczne (praca z pacjentami!). Dla fizjoterapeutów, praktykujących akupunkturzystów i wszystkich osób praktykujących z dolegliwościami układu ruchu. Uczymy metody, która eliminuje zaburzenia, często w zaledwie parę minut.

Narzędzia diagnostyczne stosowane przez akupunkturzystów pozwalają określić lokalizację oraz charakter przyczyny bólu i go wyeliminować.

Jeden dzień warsztatów wyposaży Cię w praktyczną wiedzę i umożliwi natychmiastowe wykorzystanie stymulacji punktów akupunkturowych.

Kurs przeznaczony jest zarówno dla osób nieznających akupunktury, a zajmujących sie terapią ukłądu ruchu, jak i dla praktykujących już akupunkturzystów.

Stymulacja (akupresura – ucisk, akupunktura – nakłucie igłą) odpowiednich punktów:

  • przywraca prawidłową funkcję kanałów energetycznych,
  • przywraca prawidłowy przepływ energii,
  • powoduje lepsze ukrwienie danego rejonu,
  • poprawia jego funkcje,
  • zmniejsza dolegliwości pacjenta – przede wszystkim bólowe.


Meridiany (kanały przepływu energii) tworzą bardzo rozgałęzioną sieć dystrybucji energii w organizmie. Meridiany ścięgnisto-mięśniowe są jej częścią i odpowiadają za prawidłową dystrybucję krwi (czyli energii) w obrębie układu ruchu.

U pacjentów z zaburzeniami układu ruchu (najczęściej z towarzyszącym bólem) z całą pewnością możemy stwierdzić zaburzenie właśnie systemu meridianów ścięgnisto- mięśniowych (TMM). Ich diagnostyka opiera się na analizie lokalizacji dyskomfortu i jego korelacji z konkretnym ruchem. Ból, niezależnie od charakteru i przyczyny, nie jest chorobą tylko objawem wskazującym niedomaganie ludzkiego organizmu.

12 meridianów ścięgnisto-mięśniowych tworzy swego rodzaju „płaszcz” okrywający nasze ciało.

Technika jest prosta, zarówno w zakresie diagnostyki, jak i terapii.

Więcej o fizjologii i patologii TMM na grupie fizjoterapeutów, absolwentów szkolenia:

https://www.facebook.com/groups/1051920488236238/?fref=ts

 Harmonogram:

  • Krótki wstęp do medycyny chińskiej i akupunktury;
  • Sieć przestrzenna meridianów (meridiany główne, dywergentne, łączące podłużne,poprzeczne, ścięgnisto – mięśniowe) i ich korelacja z poszczególnymi strukturami i funkcjami układu ruchu oraz narządami wewnętrznymi;
  • Szczegółowe omówienie meridianów ścięgnisto mięśniowych: fizjologia (odżywianie, nawilżanie, oczyszczanie tkanek), patologia przejawiająca się jako dyskomfort, napięcie, ból, ograniczenie ruchomości, diagnostyka różnicowa: lokalizacja objawu, ocena ruchomości;
  • Akupunktura, akupresura, związanych z meridianami scięgnisto mięśniowymi – proste techniki stymulacji punktów akupunkturowych umożliwiające poprawę ich pracy, co w znaczący sposób zmniejsza odczuwanie dolegliwości w ciągu kilku minut;
  • Zajęcia kliniczne z pacjentami.

Prawo NIE zakazuje fizjoterapeutom przerywania tkanek!

Czynności, w trakcie których dochodzi do przerwania ciągłości tkanek mogą dokonywać nie tylko lekarze, ale również inne osoby pod warunkiem wdrożenia odpowiednich procedur zapewniających ochronę przed zakażeniami. Wynika to wprost z art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U z 2013r., poz. 947): osoby inne niż udzielające świadczeń zdrowotnych podejmujące czynności, w trakcie wykonywania których dochodzi do naruszenia ciągłości tkanek ludzkich, są obowiązane do wdrożenia i stosowania procedur zapewniających ochronę przed zakażeniami oraz chorobami zakaźnymi.


Co więcej, przepis ten dotyczy osób, które nie udzielają świadczeń zdrowotnych, a jeśli przyjąć, że fizjoterapeuci udzielają świadczeń zdrowotnych, to należy odwołać się do art. 11 wyżej wskazanej ustawy, w której podane są wytyczne związane z podejmowaniem czynności zapobiegających szerzeniu się zakażeń i chorób zakaźnych w związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych.


Cytowane w internecie Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 lutego 2004r. nie odnosi się do tego problemu. To rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych, jakim powinny odpowiadać zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu i odnowy biologicznej. Poza tym zostało uchylone z dniem 2 stycznia 2012r. To rozporządzenie nie obowiązuje!


Należy podkreślić, że żaden przepis obowiązującego prawa nie zakazuje fizjoterapeutom udzielania świadczeń w trakcie których dochodzi do przerwania ciągłości tkanek. Pojęcie „czynności w trakcie których dochodzi do przerwania ciągłości tkanek” obecnie funkcjonuje w przepisach tylko w związku z regulacjami dotyczącymi zapobiegania zakażeniom.


Stwierdzenie, że fizjoterapeuci nie mogą wykonywać akupunktury, ponieważ nie mają prawa do przerywania ciągłości tkanek, jest nieprawdziwe i nie znajduje żadnego prawnego uzasadnienia.

Więcej szczegółów nt. akupunktury dla fizjoterapeutów w publikacjach specjalistycznych:

 „Akupunktura w rękach fizjoterapeuty. Jakie korzyści niesie z sobą wiedza na temat medycyny chińskiej”. Autor lek. med. Michał Richter, publikacja marzec 2016: „Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja”.Czas trwania: 4-5 godziny

Termin: 3 września 2021

Miejsce: Szkoła Akupunktury Tradycyjnej, Bydgoszcz ul. Grudządzka 27

Inwestycja: 500zł

Szkolenie prowadzi
lek. Michał Richter

Rezerwacje
Monika tel. 798-828-979, kursy@weiqi.pl«    powrót
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij